Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO krajinách a cestovaní

Obrazok kategorie Prehľad krajín

Estónsko

O krajinách a cestovaní | Streda, 17. Október 2007

Vlajka Estónsko

Oficiálny názov: Estónska republika
Hlavné mesto: Tallin
Počet obyvateľov: 1,60 mil.
Rozloha: 45 100 km2
Hustota osídlenia: 32 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 38,6
Miera zamestnanosti: 62,0
Úradný jazyk: estónsky
Politický systém: republika
Mena: estónska koruna
Vstup do EÚ: 2004

Neoficiálny text: Estónsko je najsevernejšou a najmenšou pobaltskou republikou. Od Fínska ho delí iba 80 km. Jeho pobrežie je veľmi členité s vysokými vápencovými útesmi, vodopádmi a početnými ostrovmi. Rieky, jazerá a rozsiahle lesy sú pre estónsku krajinu typické. História krajiny je spojená z bojom za nezávislosť. V súčasnosti sa Estónsko vyznačuje dynamickým rastom ekonomiky, najmä technologických odvetví, a vysokým stupňom ochrany historického a prírodného bohatstva.

Oficiálny text: O estónskom kmeni, žijúcom na brehu Baltského mora, písal už rímsky historik Tacitus v 1. storočí nášho letopočtu. Nezávislý estónsky štát však vznikol až v roku 1918. Estónci sa mohli tešiť zo slobody iba krátko, lebo v roku 1940 ich krajinu ovládol Sovietsky zväz. Zrútenie komunistického systému v Európe umožnilo Estónsku v roku 1991 znova získať nezávislosť. Doteraz však zápasí s problémami, spôsobenými polstoročným dedičstvom sovietskej okupácie. Jednu tretinu obyvateľstva krajiny tvoria Rusi. Bohaté zdroje nerastných surovín boli bezohľadne zneužívané a priemerná dĺžka života mužov patrí k najkratším v Európe. Dosahuje iba 63 rokov. Estónsko prikladá veľký význam vzdelávaniu, najmä v oblasti informatiky. Všetky estónske školy majú prístup na internet. Pravidelne ho využíva až 30 % obyvateľov. V najvyspelejších štátoch Európskej únie je to iba o jedno percento viac. V Estónsku sa ťaží bridlica a fosfáty. Dobre je rozvinutý drevársky a elektrotechnický priemysel. Dôležitým odvetvím národného hospodárstva je rybolov. Väčšina úlovku smeruje na európsky trh. V hlavnom meste Talline, ktorý je zároveň hlavným estónskym prístavom. Žije jedna tretina obyvateľov krajiny.

Vieš že ... estónčina je ugrofínsky jazyk blízky fínčine, prvé ugrofínske kmene sa na území estónska usadili už 2500 rokov pred našim letopočtom, všetky estónske školy sú pripojené na internet?

Legenda: Kalevipoeg, syn vládcu Estónska sa narodil po smrti svojho otca Kaleva. Keď porazil oboch bratov a stal sa kráľom, rozhodol sa čo najlepšie poznať svoje kráľovstvo. zažil putovanie plné dobrodružstiev. Často bojoval so zlom a viedol Estóncov k slobode a šťastiu. Zahynul ranou svojho zakliateho meča a jeho duša odišla do neba za ďalšími mŕtvymi hrdinami. Keď však bolo Estónsko znova ohrozené, otec ho poslal strážiť ku kamenej pekelnej bráne. Udrel do nej, až mu v nej uviazla päsť a nemohol sa pohnúť z miesta. Keď však nastane čas, vráti sa a zachráni Estóncov pred porobou.Zdroj:

ZIPCeM
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk