Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO krajinách a cestovaní

Obrazok kategorie Prehľad krajín

Holandsko

O krajinách a cestovaní | Streda, 17. Október 2007

Vlajka Holandsko

Oficiálny názov: Holandské kráľovstvo
Hlavné mesto: Amsterdam
Počet obyvateľov: 14,86 mil.
Rozloha: 40 844 km2
Hustota osídlenia: 379 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 113,3
Miera zamestnanosti: 74,4
Úradný jazyk: Holandský
Politický systém: parlamentná monarchia
Mena: Euro
Vstup do EÚ: 1951

Neoficiálny text: Hoci je Holandsko malou krajinou, patrí k najväčším vývozcom a investorom sveta. Je najhustejšie obývaným štátom únie. Takmer polovica jeho územia leží pod úrovňou morskej hladiny. Výhodná poloha na pobreží Severného mora a sútoku troch veľkých riek predurčovala jeho ekonomický rozmach. V 17. storočí bolo Holandsko námorníckou veľmocou a malo rozsiahle námornícke kolónie. Je známe aj výrobou a exportom syra a mliečnych výrobkov, chovom dobytka a pestovaním kvetov, najmä tulipánov Z Holandska pochádzali mnohí svetoznámi maliari, napríklad Rembrandt a Vincent van Gogh. Hlavným mestom je Amsterdam, ale holandská vláda sídli v Haagu.

Oficiálny text: Holandsko je najhustejšie osídlenou krajinou Európy. Dôležitú úlohu v živote jeho obyvateľov zohráva voda. Zaberá približne jednu pätinu rozlohy krajiny, na ostatnom území sa pomerne často vyskytujú močiare. Voda Holandsku výrazne pomohla k bohatstvu. V 17. storočí sa táto malá krajina stala vďaka námornému obchodu jednou z najsilnejších európskych veľmocí. Aktívne sa podieľala aj na koloniálnej expanzii. Voda bola však zároveň aj nepriateľom, s ktorým Holanďania bojovali už od stredoveku. S veľkou húževnatosťou sa snažili z mora získať časť pevniny, aby ju mohli využívať na poľnohospodárstvo a osídlenie. Budovali hrádze, vzdúvadlá a kanály, vysúšali a zúrodňovali pôdu zatápanú počas povodní (tzv. poldery). V súčasnosti približne 20% územia krajiny leží pod úrovňou hladiny mora. Územia vyrvané moru udržiavajú prostredníctvom neustále pracujúcich čerpacích zariadení, poháňaných motormi, čo v minulosti museli ľudia vykonávať ručne alebo pomocou veternej energie. Preto sú symbolom holandskej krajiny veterné mlyny. Ešte počas druhej svetovej vojny začalo Holandsko spoločne s Belgickom a Luxemburskom pripravovať založenie hospodárskej únie, ktorá neskôr dostala pomenovanie Benelux. Jej podstatou bol voľný pohyb tovaru, kapitálu a obyvateľov, cieľom bolo dosiahnuť oživenie ekonomiky. Benelux sa stal modelom, ktorý inšpiroval tvorcov zjednotenej Európy. Hoci starší ľudia tvoria značnú časť obyvateľstva, približne 10% Holanďanov má vyše 65 rokov, táto krajina je známa svojim liberalizmom. Ako prvá na svete legalizovala eutanáziu a Amsterdam sa stal jedným z centier mládežníckej kontrakultúry - hnutia odmietajúceho zaužívaný právny poriadok a kultúrne normy.

Vieš že ... syr sa vyrába v Holandsku od roku 400, bicykel je najobľúbenejší dopravný prostriedok a Holandsko je pretkané tisíckami kilometrov cyklistických chodníkov, v 16. storočí sa na vysúšanie pôdy využívali veterné mlyny?

Legenda: Sviatok svätého Mikuláša (Sinterklaas) je v Holandsku veľmi obľúbený. Svätý Mikuláš naozaj žil. Keď jeho rodičia zomreli, rozdal svoje bohatstvo medzi chudobných, stal sa kňazom a neskôr arcibiskupom v Turecku. Onedlho sa začali šíriť zvesti o jeho skutkoch pri ochrane námorníkov, nevinných obetí a detí. Holandské deti však vedia, že Sinterklaas žije po celý rok v Španielsku, a v polovici novembra prichádza vo svojom červenom odeve do Holandska parníkom, aby spolu s Čiernym Petrom obdarovali poslušné deti. Zlé a neposlušné deti môže vziať zo sebou späť do Španielska.

Veľvyslanectvo na Slovensku:
Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva
Fraňa Kráľa 5
Bratislava
Tel: 02/391577, 02/395580

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky:

Embassy of the Slovak Republic
Parkweg 1
2585 JG Den Haag (Hague)
Holandsko (The Netherlands)
Tel.: 003170 / 416 7777, 416 7775 (Obchodno-ekonomické oddelenie), 416 7773 (Konzulárne oddelenie)
Fax: 003170 / 416 7783, 416 7782 (Konzulárne oddelenie)
E-mail: embslow@bart.nlZdroj:

ZIPCeM
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk