Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO krajinách a cestovaní

Obrazok kategorie Prehľad krajín

Litva

O krajinách a cestovaní | Streda, 17. Október 2007

Vlajka Litva

Oficiálny názov: Litovská republika
Hlavné mesto: Vilnius
Počet obyvateľov: 3,70 mil.
Rozloha: 65 200 km2
Hustota osídlenia: 57 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 37,2
Miera zamestnanosti: 59,9
Úradný jazyk: litovský
Politický systém: republika
Mena: litas
Vstup do EÚ: 2004

Neoficiálny text: Litva sa osamostatnila od Sovietskeho zväzu v roku 1990. Tento rozlohou najväčší štát je prevažne rovinatý, s úrodnou pôdou, ale aj jazerami a močariskami. Okrem poľnohospodárstva ja pre litovskú ekonomiku významný aj textilný, drevospracujúci, chemický a potravinársky priemysel. Väčšina Litovčanov žije v mestách, ktoré sú na rozdiel od Lotyšska a Estónska sústredené viac vo vnútrozemí.

Oficiálny text: Litva je jedným z najchudobnejších štátov spomedzi nových členov Európskej únie. Zároveň je však najväčším príjemcom finančnej pomoci v prepočte na jedného obyvateľa. Po opätovnom získaní nezávislosti zaznamenala prudký ekonomický rozvoj. V roku 2001 táto krajina dosiahla ekonomický rast takmer 6 %. Vyššie hodnoty medzi kandidátskymi štátmi zaznamenalo iba Lotyšsko. Litva vyše štyri storočia (1385 - 1795) tvorila spoločný štát s Poľskom. Od 16. storočia sa táto poľsko-litovská únia nazývala Republika Oboch národov. Litva a Poľsko sa navzájom kultúrne ovplyvňovali aj v ďalších storočiach. V Litve ešte vždy žije približne 300 tisíc Poliakov, predovšetkým v metropole a jej okolí. Vilnius sa veľmi rýchlo spamätal z úpadku, spôsobeného polstoročnou sovietskou prítomnosťou. Obnovené architektonické pamiatky z obdobia stredoveku, renesancie a baroka vyvolávajú obdiv čoraz väčšieho počtu turistov. Tisícky pútnikov smerujú k zázračnému obrazu k Ostrobramskej Matky Božej. Najnovšie dejiny Litvy sa podobajú dejinám ďalších dvoch pobaltských štátov. Nezávislosť získala v roku 1918, v roku 1940 sa ocitla pod vládou Sovietskeho zväzu. Opätovne sa osamostatnila v roku 1991.

Vieš že ... takmer 9/10 svetového jantáru pochádza z Litvy, skutočný zemepisný stred Európy sa nachádza asi 20 km severne od Vilniusu, napriek ruskej nadvláde a zákazu používať rodný jazyk chránili si Litovci národné tradície a dnes usporadúvajú národné festivaly piesní a tancov, ktoré sú unikátne dokonca aj v celosvetovom meradle.

Legenda: Mesto podľa legendy založil veľkovojvoda Gediminas v 14. storočí. Raz vraj unavený po love zaspal v lese a prisnil sa mu zvláštny sen o železnom vlkovi na kopci, ktorého hlasné zavýjanie sa rozliehalo doďaleka. Gediminas na druhý deň požiadal kňaza, aby mu sen vyložil. Kňaz mu povedal, že na tom mieste postaví mesto, ktorého sláva sa bude šíriť do diaľky ako zavýjanie vlka. Gediminas tam dal teda postaviť hrad a jeho zvyšky sa zachovali dodnes.Zdroj:

ZIPCeM
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk