Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO krajinách a cestovaní

Obrazok kategorie Prehľad krajín

Lotyšsko

O krajinách a cestovaní | Streda, 17. Október 2007

Vlajka Lotyšsko

Oficiálny názov: Lotyšská republika
Hlavné mesto: Riga
Počet obyvateľov: 2,70 mil.
Rozloha: 63 700 km2
Hustota osídlenia: 38 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 33,4
Miera zamestnanosti: 60,4
Úradný jazyk: lotyšský, ruský
Politický systém: republika
Mena: lat
Vstup do EÚ: 2004

Neoficiálny text: Keď sa Lotyšsko v roku 1991 osamostatnilo, jeho priemyselná výroba prudko klesla, ale krajina sa pomaly spamätáva a dnes viac ako polovica jeho exportu smeruje do krajín Európskej únie. Vyváža drevo, papier, nábytok aj textilné výrobky a elektrospotrebiče. Lotyšsko oplýva lesmi, na západe prirodzenú hranicu tvorí pobrežie Baltského mora, kde obyvatelia v lete trávia veľa voľného času. V Lotyšsku dodnes vidno silný vplyv Nemecka, ktoré ho v 13. storočí ovládlo a v minulom storočí počas druhej svetovej vojny okupovalo.

Oficiálny text: Takmer polovica elektrickej energie produkovanej v Lotyšsku pochádza z vodných, veterných alebo slnečných elektrární. Nijaká iná krajina Európskej únie sa nemôže pochváliť takým ekologicky čistým energetickým priemyslom. Lotyšsko zároveň dosiahlo najvyššie tempo ekonomického rastu spomedzi všetkých kandidátskych štátov EU. Územie dnešného Lotyšska sa v minulosti nazývalo Kurónsko, východná časť sa volala Livónsko, resp. Inflanty. Od raného stredoveku tam prúdili nemeckí kolonisti. Boli zakladateľmi miest a stavali mohutné zámky. V roku 1202 rižský biskup na obranu pred pohanskými útokmi založil Rád mečových rytierov, ktorý rýchlo ovládol celú krajinu a čoskoro, v roku 1237, sa spojil s križiakmi (Rádom nemeckých rytierov). V roku 1561 posledný veľmajster tohto rádu odovzdal Livónsko Poľsku. Začali sa vyše 200 rokov trvajúce vojny o ovládnutie tejto výhodne položenej a bohatej krajiny, ktoré sa skončili jej pričlenením k Rusku. Lotyšsko získalo nezávislosť v roku 1918, v rokoch 1940 - 1991 bolo ovládané Sovietskym zväzom. Opätovne získalo nezávislosť v roku 1991, o jedenásť rokov neskôr bolo spoločne s Litvou a Estónskom pozvané na rozhovory o vstupe do NATO. Metropola Riga je pekné mesto, ležiace na brehoch Rižského zálivu. Na prelome 16. a 17. storočia patrila niekoľko desaťročí Poľsku. Potom ju dobyli Švédi, v roku 1710 ju získalo Rusko. V roku 1921 tam bola podpísaná mierová zmluva, ktorá znamenala skončenie vojny medzi Poľskom a Ruskom. V súčasnosti v tomto meste žije 800 tisíc obyvateľov. To je vyše tretiny všetkých obyvateľov krajiny. Turisti môžu v Rige obdivovať nádherné gotické kostoly a hrady, ako aj secesné domy.

Vieš že ... asi 60 000 Lotyšov žije v zahraničí - najmä v Austrálii a v Severnej Amerike, takmer tretina všetkého obyvateľstva žije v mestách, Lotyšsko má dva úradné jazyky, lebo tretinu obyvateľstva tvoria Rusi.

Legenda: Lotyšská zástava pochádza z veľmi dávnych čias. Spomína sa v starej litovskej kronike z roku 1280. Jedna z legiend vysvetľuje, prečo má červené okraje s bielym stredným pásom. Keď vodcu litovského kmeňa zranili v boji, zavinuli ho do bielej plachty. Tá časť, na ktorej ležal na chrbte, zostala biela, ale okraje, previnuté navrchu, sa nasiakli jeho krvou.

Veľvyslanectvo na Slovensku:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky:
Embassy of the Slovak Republic
Smilsu 8
LV 1050 Riga
Lotyšsko (Latvia)
Tel.: 00371 / 7814 280-1
Mobil: 00371 / 6534 626
Fax: 00371 / 7814 290
E-mail:
embassy@slovakia.lv
consular@slovakia.lv (Konzulárne oddelenie)
economy@slovakia.lv (Obchodno-ekonomické oddelenie)Zdroj:

ZIPCeM
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (4)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk