Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO krajinách a cestovaní

Obrazok kategorie Prehľad krajín

Luxembursko

O krajinách a cestovaní | Streda, 17. Október 2007

Vlajka Luxembursko

Oficiálny názov: Luxemburské veľkovojvodstvo
Hlavné mesto: Luxemburg
Počet obyvateľov: 369 tis.
Rozloha: 2 586 km2
Hustota osídlenia: 166 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 194,3
Miera zamestnanosti: 63,7
Úradný jazyk: francúzsky, nemecký, luxemburský
Politický systém: dedičná parlamentná monarchia (veľkokniežatstvo)
Mena: Euro
Vstup do EÚ: 1951

Neoficiálny text: Luxembursko je jediným veľkovojvodstvom na svete a šiestym najväčším štátom. Hoci je najmenším štátom Európskej únie, patrí medzi ekonomicky najsilnejšie. Sídli tu viac ako 200 bánk a množstvo ďalších finančných inštitúcií. Je aj dôležitou mediálnou a telekomunikačnou mocnosťou. Patrí k zakladajúcim štátom Európskej únie a sídlia v ňom niektoré jej inštitúcie, napr. Európsky súdny dvor, Európska investičná banka alebo Európsky dvor audítorov. Luxembursko je dôkazom, že i malý štát môže byť rovnako významný a dôležitý ako veľký.

Oficiálny text: Luxemburské veľkokniežatstvo je jedným z najmenších štátov na svete. Vďaka svojej polohe medzi Francúzskom, Belgickom a Nemeckom sa stalo miestom prelínania dvoch kultúrnych a jazykových okruhov - germánskeho a románskeho. Veľkokniežatstvo existuje nepretržite od 10. storočia, hoci si nie vždy dokázalo udržať nezávislosť. Vysoko položená náhorná plošina na sútoku riek Alzette a Petrusse totiž priťahovala vojenských veliteľov. Svoje tábory tu mali Rimania i germánski Frankovia. V roku 963 si ardenský gróf Siegfried na tomto mieste postavil hrad. Pomenoval ho Lucilinburhuc, čo v preklade znamená ,, malá pevnosť “. Podľa pevnosti dostalo názov aj mesto, ktoré v stredoveku vzniklo okolo hradu. Neskôr sa to isté pomenovanie začalo používať pre celé kniežatstvo. Strážny hrad sa neustále rozširoval. V 17. storočí bol už Luxemburg druhou najväčšou európskou pevnosťou po Gibraltáre. V roku 1867 vyhlásilo kniežatstvo neutralitu. Odvtedy sa mesto Luxemburg prestalo spájať výlučne s pevnosťou. Stalo sa sídlom mnohých bánk, finančných a obchodných spoločností. V súčasnosti u Luxemburgu sídli Európska investičná banka, Európsky súdny dvor a mnoho ďalších inštitúcií Európskej únie. Luxembursko je existenčne závislé od udržania mieru v Európe. Preto je prirodzené, že tento malý štát sa od začiatku aktívne podieľal na integračných procesoch. Bol spoluzakladateľom Beneluxu a všetkých európskych spoločenstiev. Z Luxemburska pochádzal ,, otec zjednotenej Európy” Robert Schuman.

Vieš že ... Luxembursko je dlhé iba 82 km a široké 57 km, z Luxemburska pochádza slávny kráľovský rod Luxemburgovcov, ktorého panovníci vládli aj na území Slovenska, pod hlavným mestom sa nachádza spleť chodieb a jaskýň, kde sa v čase vojen mohli ukrývať obyvatelia?

Legenda: Takže prekrásna Melusina bola manželkou Siegfrieda, zakladateľa Luxemburska. V deň svadby ho požiadala, aby mohla jeden deň a noc v mesiaci stráviť celkom sama. Spočiatku jej manžel rád plnil želanie, raz však zo zvedavosti sledoval manželku do podzemnej jaskyne. Našiel tam veľkú kaďu, v ktorej ležala morská panna a cez okraj jej prevísal rybí chvost. Keď Melusina zistila, že ju manžel pozoruje skočila do rieky Alzette a nik ju viac nevidel. Občas však v rieke možno zazrieť dievčenskú hlavu alebo rybí chvost.Zdroj:

ZIPCeM
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk