Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO krajinách a cestovaní

Obrazok kategorie Prehľad krajín

Malta

O krajinách a cestovaní | Streda, 17. Október 2007

Vlajka Malta

Oficiálny názov: Maltská republika
Hlavné mesto: Valletta
Počet obyvateľov: 393 tis.
Rozloha: 316 km2
Hustota osídlenia: 1238 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 69,5
Miera zamestnanosti: 54,5
Úradný jazyk: maltský, anglický
Politický systém: republika
Mena: maltská libra
Vstup do EÚ: 2004

Neoficiálny text: Malta je malý skalnatý ostrov, vzdialený asi 100 km od Sicílie. Patria k nej aj ostrovy Gozo a Comino. Je jedným z najhustejšie obývaných európskych štátov. Prví osadníci sa na jej území usadili už 1000 rokov pred našim letopočtom. Nachádza sa tu množstvo historických stavieb a iných pamiatok zo všetkých epoch dejín ľudstva. Malta trpí nedostatkom vody ,preto sa úžitková voda vyrába odsoľovaním, pitná voda sa dováža. Malta vyváža kvalitné ovocie a zemiaky. Najvýznamnejším odvetvím hospodárstva je cestovný ruch.

Oficiálny text: Malta je najmenším štátom Európskej únie. Rozprestiera sa na piatich stredomorských ostrovoch južne od Sicílie. Počet jeho obyvateľov je menší ako počet obyvateľov Bratislavy, rozlohou je 155-krát menší od Slovenska. Ostrov Malta osídlili Feničania približne v roku 1400 pred našim letopočtom. O sedemsto rokov neskôr ho ovládli Gréci. Potom Malta prechádzala z rúk do rúk. Patrila Kartágincom, Rimanom, Vandalom, Byzantíncom, Arabom, Normanom až nakoniec bola pripojená k Sicílskemu kráľovstvu. V roku 1530 cisár Karol V. ostrov daroval rytierskemu rádu johanitov. V roku 1565 sa im podarilo odraziť silný útok tureckej flotily. Na počesť veľmajstra rádu, ktorý velil obrane, nazvali hlavné mesto jeho menom La Valletta. Koncom 18. storočia Maltu obsadili Francúzi, v roku 1815 sa dostala do britských rúk. Nezávislosť v rámci Britského spoločenstva získala v roku 1964, od roku 1974 je samostatnou republikou. Hlavným zdrojom prímov Malty je turistický ruch. Turistov láka teplé podnebie. Priemerná ročná teplota na Malte dosahuje 18°C, priemerné teploty v júli však vystupujú až na 26°C. Atrakciou sú aj pestré slávnosti a festivaly, spojené s oslavami cirkevných sviatkov alebo historických udalostí. Magnetom je nádherné vápencové pobrežie, pahorky a pláže. Na Malte neexistujú stále rieky a potoky. Jej problémom je nedostatok pitnej vody. Vyše 70 % spotrebovanej vody tvorí odsoľovaná morská voda.

Vieš že ... Malta je dlhá 27 km a široká iba 14,5 km, maltský jazyk pochádza z arabčiny, megaletické chrámy na Malte sa považujú za najstaršie kamenné stavby na svete?

Legenda: Rád johanitov, ktorý je známi aj ako rád maltských rytierov, vznikol v polovici 11. storočia v Jeruzaleme. Jeho úlohou bolo starať sa o chorých a ranených vojakov z križiackych vojen, ale aj pomáhať chudobným. Neskôr johaniti ochraňovali a sprevádzali pútnikov, prichádzajúcich do Svätej zeme. Za odmenu dostávali štedré dary a pozemky. Z Jeruzalema museli odísť po jeho obsadení moslimami. Najprv našli útočisko na gréckom ostrove Rodos a v 16. storočí im španielsky kráľ Karol V. ponúkol útočisko Maltu. Rád maltských rytierov dodnes pomáha chorým a chudobným na celom svete.Zdroj:

ZIPCeM
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk