Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO krajinách a cestovaní

Obrazok kategorie Prehľad krajín

Španielsko

O krajinách a cestovaní | Streda, 17. Október 2007

Vlajka Španielsko

Oficiálny názov: Španielske kráľovstvo
Hlavné mesto: Madrid
Počet obyvateľov: 39,62 mil.
Rozloha: 504 782 km2
Hustota osídlenia: 78 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 84,3
Miera zamestnanosti: 58,4
Úradný jazyk: španielsky
Politický systém: parlamentná monarchia
Mena: Euro
Vstup do EÚ: 1986

Neoficiálny text: Španielsko je obľúbeným dovolenkovým cieľom desiatok miliónov turistov ročne - radi navštevujú nielen krásne pláže na kontinente, ale aj Baleárske ostrovy v Stredozemnom mori alebo Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne. Okrem turistických má krajina výrazne príjmy z vývozu automobilov a strojárskeho priemyslu. Známe sú aj španielske odevné a obuvnícke výrobky. Hoci je Španielsko suchou krajinou, viac ako polovicu územia zaberá poľnohospodárska pôda. Pestujú sa tu olivy, hrozno, ovocie i zelenina.

Oficiálny text: Len koncom 15. storočia sa Španielom podarilo vytlačiť z pyrenejského polostrova Arabov, ktorý tam vtrhli v 8. storočí. Takmer 800 rokov sa na území Španielska paralelne rozvíjali dve kultúry - kresťansko-európska a arabsko-islamska. Toto susedstvo, ktoré trvalo dlhé stáročia, výrazne poznačilo mentalitu Španielov, ich umenie, politické názory a správanie v každodennom živote. Španielsko si, mimochodom, dodnes udržalo dve neveľké enklávy v severnej Afrike. Sú to mestá Ceuta a Melilla na marockom pobreží. V 16. a 17. storočí sa krajina pod panovaním Habsburgovcov stala najmohutnejšou veľmocou na svete. Výprava Krištofa Kolumba, ktorú financoval španielsky kráľovský dvor, ako aj ďalšie výpravy conquistadorov a objaviteľov umožnili krajine ovládnuť rozsiahle územia v Južnej Amerike. O ríši Karola V. sa hovorilo, že nad ňou nikdy nezapadá slnko. Obdobie slávy však netrvalo dlho. Už v 19. storočí Španielsko považovali za zaostalú krajinu, ktorá stála na okraji hospodárskeho a politického diania v prudko sa rozvíjajúcej Európe. V izolácii zostalo až do polovice sedemdesiatych rokov 20. storočia. Smrť fašistického diktátora generála Franca a nástup kráľa Juana Carlosa umožnili zavedenie demokracie a voľného trhu. Počas nasledujúceho desaťročia sa Španielsko začlenilo do Severoatlantickej aliancie a do Európskeho hospodárskeho spoločenstva. Vďaka značnej finančnej pomoci, prúdiacej z Bruselu, sa Španielsko stalo jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich štátov nášho kontinentu.

Vieš že ... západné pobrežie Španielska patrí k najvlhším a, naopak, východná zase k najsuchším v Európe, Španielsko má jedno z najväčších rybárskych loďstiev na svete, vysoká škola sa dostala do Európy od Arabov práve cez Španielsko?

Legenda: Šľachtic Cid vyrástol na dvore kráľa Ferdinanda I. Keď sa Ferdinandov syn Sacho II. stal kráľom, vymenoval Cida za veliteľa svojich vojsk a spolu bojovali proti Sachovmu bratovi Alfonzovi VI. Keď na trón zasadol Alfonz, Cid vystúpil v mene Kastílčanov proti novému kráľovi, ktorý ho napokon vyhnal z krajiny. Cid sa dal do služieb moslimského vladára, pričom sa naučil veľa o moslimoch a získal povesť kresťanského veliteľa, ktorý v boji nikdy nepoznal porážku. Cid ako národný hrdina vstúpil do španielskych legiend, ale ako vynikajúci bojovník i šikovný diplomat aj do svetovej literatúry.

Veľvyslanectvo na Slovensku:
...

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky:
Embajada de la República Eslovaca
(Embassy of the Slovak Republic)
c/del Pinar 20
28006 Madrid
Španielsko (Espaňa / Spain)
Tel.: 0034-91 / 5903 861, 5903 864, 5903 867, 5903 867 (Konzulárne oddelenie)
Mobil: 0034-609 / 002 803 (stála služba)
Fax: 0034-91 / 5903 868, 5903 968 (Konzulárne oddelenie)
E-mail: re-emb@dimasoft.esZdroj:

ZIPCeM
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (1)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk