Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO krajinách a cestovaní

Obrazok kategorie Prehľad krajín

Švédsko

O krajinách a cestovaní | Streda, 17. Október 2007

Vlajka Švédsko

Oficiálny názov: Švédske kráľovstvo
Hlavné mesto: Štokholm
Počet obyvateľov: 8,41 mil.
Rozloha: 449 964 km2
Hustota osídlenia: 20 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 106,2
Miera zamestnanosti: 73,6
Úradný jazyk: švédsky
Politický systém: dedičná parlamentná monarchia
Mena: Švédska koruna
Vstup do EÚ: 1995

Neoficiálny text: Švédsko je najväčšou škandinávskou krajinou, ktorá sa pýši rozsiahlymi lesmi, jazerami, vodopádmi a riekami. Jeho územím prechádza severný polárny kruh. Krajina si zachováva neutralitu a už viac ako dve storočia sa nezúčastnila v žiadnej vojne. Švédsko patrí medzi najvyspelejšie krajiny sveta, známi je drevársky a automobilový priemysel i švédsky dizajn, ktorý sa uplatňuje hlavne pri výrobe nábytku a skla. V hlavnom meste Švédska sa každoročne udeľuje vynikajúcim vedcom Nobelova cena, pomenovaná po objaviteľovi dynamitu Alfredovi Nobelovi.

Oficiálny text: Najväčším postrachom Európy 9. a 10. storočia boli škandinávski Vikingovia. Na svojich dlhých lodiach vyzdobených dračími hlavami prepadávali mnohé európske štáty, rabovali a pustošili ich. V 17. a 18. storočí švédske vojská prešli takmer celú Európu a porážali jedného protivníka za druhým. V 19. storočí sa však Švédi zmenili. Kým predtým svojou krutosťou a bojovnosťou šírili po Európe strach, v 19. storočí sa stali predmetom obdivu Európanov pre svoju pracovitosť, poctivosť a schopnosť zmeniť chudobnú krajinu na bohatý štát. V oboch svetových vojnách si Švédsko udržalo neutralitu. Počas ,,studenej vojny” švédski diplomati vyvíjali značné úsilie o uvoľnenie napätia medzi veľmocami. Charakter ,,nového Švédska” symbolizuje Alfred Nobel, vynálezca žijúci v 19. storočí. Bol autorom vyše 350 patentov, spisovateľom a básnikom. Vytvoril fond, z ktorého sa každoročne odmeňujú nositelia Nobelovej ceny, najprestížnejšieho ocenenia súčasného sveta. Po druhej svetovej vojne sa Švédsko pod vládou sociálnych demokratov stalo ,,štátom blahobytu”, respektíve ,,opatrovateľským štátom”. Občania mali garantovanú bezplatnú lekársku starostlivosť, vzdelávanie, rozvinutý bol systém sociálnej pomoci. Druhou stranou mince však boli nesmierne vysoké dane, z ktorých sa tento sociálny systém financoval. Najbohatší museli štátu odovzdávať až 90% svojich príjmov. Podnikaví Švédi sa preto sťahovali do krajín, v ktorých boli daňové raje. Švédsko muselo zreformovať svoj sociálny systém, hoci aj v súčasnosti je značne rozvinutý. V 90. rokoch sa rozhodlo opustiť politiku ,,nezúčastnenosti” a vstúpilo do Európskej únie, v ktorej vidí šancu na vybudovanie Európy mieru a blahobytu.

Vieš že ... sever krajiny za polárnym kruhom je 8 mesiacov pokrytý snehom a teplota klesá až po -40°C, vo Švédsku sa nachádza viac ako 100 000 jazier a pri jeho pobreží tisíce malých i väčších ostrovov, Švédsko je rodnou krajinou Astrid Lindgerovej, autorky známej Pipi Dlhej Pančuchy?

Legenda: Tradičným symbolom Švédska je maľovaný drevený koník z regiónu Dalarma. Od čias Vikingov bol kôň uznávaný ako posvätné zviera a v dávnych časoch mal veľkú cenu. Do Dalarny raz zavítal po dlhej ceste vojak. Z kusa dreva vyrezal koníka a zafarbil ho červenou hlinou, ktorú zmiešal s vodou. Pri práci ho celý čas pozoroval malý chlapec, ktorému sa koník veľmi páčil. Keď bol vojak s prácou hotový, daroval koníka malému spoločníkovi. Nadšený chlapec doviedol vojaka domov, aby matke ukázal darček. Za láskavosť sa mu matka odmenila miskou polievky. Od tých čias sa koník často používal ako darček pre deti za poskytnutie nocľahu pocestným.

Veľvyslanectvo na Slovensku:
Generálny konzulát Švédska
Lermontovova 15
Bratislava
Tel: 02/54433900

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky:
Embassy of the Slovak Republic
Arsenalsgatan 2/3 TR
P.O. Box 7183
S-103 88 Štokholm (Stockholm)
Švédsko (Sweden)
Tel.: 00468 / 611 9005-6, 678 2330 (Konzulárne oddelenie)
Fax: 00468 / 611 9002
E-mail: m-38463@mailbox.swipnet.seZdroj:

ZIPCeM
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (1)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk