Vyber si

Aktuality
Informačné materiály ICM
Užitočné weby
Fotogaléria

Nájdi si svoje ICM

Infobody

Mailing listO krajinách a cestovaní

Obrazok kategorie Prehľad krajín

Slovensko

O krajinách a cestovaní | Streda, 17. Október 2007

Vlajka Slovensko

Oficiálny názov: Slovenská republika
Hlavné mesto: Bratislava
Počet obyvateľov: 5,27 mil.
Rozloha: 49 035 km2
Hustota osídlenia: 108 obyvateľov na km2
HDP na obyvateľa: 44,7
Miera zamestnanosti: 56,8
Úradný jazyk: slovenský
Politický systém: republika
Mena: slovenská koruna
Vstup do EÚ: 2004

Neoficiálny text: Slovensko patrí k najmladším európskym krajinám, veď vzniklo až v roku 1993 po pokojnom rozdelení bývalého Československa. Základom rozvíjajúcej sa ekonomiky sú podniky s prichádzajúcim zahraničným kapitálom. Juh krajiny je zameraný viac na poľnohospodárstvo. Slovensko ponúka návštevníkom krásnu a pomerne neporušenú prírodu: rozľahlé lesy, hory, jaskyne, vodné plochy, ba dokonca jediný gejzír v Európe (Herliansky), ako aj nevšedné zrúcaniny hradov a zámkov. To všetko chce využiť rozvíjajúci sa cestovný ruch.

Oficiálny text: Časť územia Slovenska patrila v 7. storočí do prvého štátneho útvaru Slovanov, ktorého panovníkom bol franský kupec Samo. Slovenské mesto Nitra bolo v 9. a začiatkom 10. storočia jedným zo stredísk ranostredovekého štátu západných Slovanov - Veľkej Moravy. Po jej rozpade sa Slovensko stalo súčasťou Uhorska. V stredoveku sa v slovenských horách ťažili drahé kovy, slovenskú meď predávali kupci z rodu Fuggerovcov v celej Európe. Od 16. storočia sa Slovensko ocitlo v štátnom útvare rakúskych Habsburgovcov. Počas tureckých vojen sa Bratislava stala hlavným mestom Uhorska, v Trnave sídlila univerzita. V druhej polovici 19. storočia sa však Slováci, podobne ako iné menšiny v Uhorsku, stali objektom asimilačných tlakov. Po prvej svetovej vojne Slovensko vytvorilo spoločný štát s Českom - Československú republiku. Na prelome rokov 1992 a 1993 sa po pokojnom rozdelení Československa stalo nezávislým štátom a nastúpilo samostatnú cestu rozvoja. Po helsinskom summite Európskej únie v roku 1999 bolo Slovensko pozvané na predvstupové rokovania s EÚ. Na vrcholnej schôdzke NATO v Prahe v novembri 2002 bolo pozvané aj do Severoatlantickej aliancie. Ekonomika Slovenska čelí problémom súvisiacim s reštrukturalizáciou priemyslu. Začína sa však rozvíjať automobilový priemysel a v posledných rokoch sa zrýchľuje aj ekonomický rast. Krajina má zároveň veľký potenciál v oblasti cestovného ruchu. Turistov lákajú najmä Vysoké Tatry i termálne pramene.

Vieš že ... najstaršie štôlne a šachty v kremnických baniach vznikli už v 8. a 9. storočí, pozlátená kráľovská koruna na veži Dómu sv. Martina dodnes pripomína, že Bratislava bola korunovačným mestom (bolo tu korunovaných 19 kráľov a kráľovien), na Slovensku je viac ako 4450 známych jaskýň, Z čoho iba 12 je sprístupnených.

Legenda: Veľkomoravské knieža Svätopluk mal troch synov: Mojmíra, Svätopluka a Predslava. Keď umieral si ich k sebe a vzal tri prúty. Podal ich prvému synovi, aby ich zlomil, potom druhému a nakoniec tretiemu. Ani jednému sa to nepodarilo. Potom prúty rozviazal a dal ich synom po jednom - ľahko ich zlomili. Vtedy ich otec vyzval, aby nažívali vo svornosti a miery, a budú silný ako tie tri prúty, lebo ich nikto neporazí. Bratia však nedodržali otcovu múdru radu a Veľká Morava sa rozpadla.Zdroj:

ZIPCeM
pošli na vybrali.sme.sk Pošli do vybrali.sme.sk

Komentár (0)         Trvalý odkaz         Odporučiť emailom     Verzia pre tlačFacebook

Mobilné aplikácie

iPhone a iPad

Informuj sa!

Informácie pre Teba

Psycholog online

Kariérové poradenstvo

Ambasádor ICM

Staň sa veľvyslancom dobrých správ! Prines naše informácie do vašej školy!

Informácie

Formulár

Bezplatné besedy

Ponúkame stredným školám v SR možnosť bezplatne si objednať besedu na tému "Závislosť".

Informácie o besedách

Návratka

Ponuka pre organizácie

Venujete sa práci s mladými ľuďmi? Dajte im o sebe vedieť na našej stránke!

Ponuka

Objednávka

Metodický materiál KIVR

Objednávka KIVR

Užitočné weby

logo Za jedno lano
logo Bez nenavisti na internete
logo Eures
logo Jooble
Brigada.sk - brigády pre študentov nielen na leto
referaty
logo Student24
logo Suska
logo zmps
www.naseprveplaty.sk

www.podujatie.sk

uplatnisa.skovce.sk

zodpovedne.sk